OĞUZ KAAN SALICI, BAKAN ÖZHASEKİ’YE "İSTANBUL ANA CADDELERİ RAPORU"NU SORDU  
11.01.2018
2031
Yazı Boyutu: A- A+
OĞUZ KAAN SALICI, BAKAN ÖZHASEKİ’YE "İSTANBUL ANA CADDELERİ RAPORU"NU SORDU

Salıcı, Cushman & Wakefield’in; İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı bölgelerindeki ziyaretçi ve yatırımcı sayılarının azaldığına yönelik sonuçlar içeren “İstanbul Ana Caddeleri” adlı raporu gündeme taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İç Tüzüğü’nün 96.maddeleri uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 10.01.2018

Oğuz Kaan SALICI
İstanbul MİLLETVEKİLİ

Dünya çapında gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren Cushman & Wakefield’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı “İstanbul Ana Caddeleri” adlı raporunda; İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı bölgelerindeki perakende stoğu, ulusal/uluslararası ve hazır giyim /lüks markalar açısından perakende kategori ayrımı, yıllık kiralama hacmi ile son 12 ayda gerçekleşen yeni perakendeci girişleri ve yaya trafiği sayımına ilişkin tespit ve değerlendirmeler yer almaktadır.

Rapora göre; 2016 yılında 141 mağazada faaliyet gösteren uluslararası marka sayısı, 2017 yılı itibariyle yüzde 7 düşüşle 132’ye geriledi.
İstiklal Caddesi’nde hafta içi günlük ziyaretçi sayısı 2016’da 126 binken, 2017’de 112 bin oldu. Hafta sonu günlük ziyaretçi sayısı ise 201 binden 179 bine geriledi. Bağdat Caddesi’nde hafta içi günlük ziyaretçi sayısı 2016’da 33 binken 2017’de bu rakam 24 bine geriledi. Hafta sonu günlük ziyaretçi sayısı ise 56 binden 41 bine düştü. Nişantaşı’nda hafta içi günlük ziyaretçi sayısı 45 binden 37 bine düştü.

2016 yılında caddeler toplamında 52 olan kentsel yenileme çalışmasının yoğunlaşarak 2017 yılında 65’e çıkması ve yaya trafiğinin azalması caddeleri etkileyen faktörlerin başında geldi. Ana cadde pazarı, döviz kurundaki dalgalanmalar, perakendedeki büyümenin yavaşlaması ve kentsel yenileme çalışmaları göz önüne alındığında; söz konusu bölgelerdeki olumsuzlukların ve kırılganlıkların devam etmesi beklendiği raporda yer aldı.

Bu bağlamda;
1. Adı geçen caddelerdeki ziyaretçi sayılarının azalmasında, tüketicilerin alım gücündeki kaybın etkisi olduğu düşünülüyor mu?

2. Girişimcilerin, özellikle de yabancı yatırımcıların adı geçen caddelerden çekilmesinde; ülkemizde özel mülkiyet hakkına yönelik yapılan müdahalelerin etkisi var mıdır?

3. Kira bedellerinin fahiş rakamlara ulaştığı ve bu sebeple boşalan taşınmaz sayısının her geçen gün arttığı bölgelerde, kira bedelleri hakkında herhangi bir düzenleme yapılması öngörülüyor mu?

4. Gerek İstanbul’da yaşayan gerekse de ülkemizin ve hatta dünyanın dört bir yanındaki insanların çekim noktası olan bu üç bölgenin günden güne azalan ziyaretçi sayısını artırmak ve bölgeyi eski popülerliğine ulaştırmak amacıyla Bakanlığınız gündeminde projeler bulunmakta mıdır?

CHPnet

SİTELERİ