SEZGİN TANRIKULU, SAVUNMANIN KISITLANMASINI SORDU  
11.08.2017
2172
Yazı Boyutu: A- A+
SEZGİN TANRIKULU, SAVUNMANIN KISITLANMASINI SORDU

Tanrıkulu, "Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen bir yazıda, “darbe”, “terör” ve “örgüt” davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceğinin hatırlatıldığı haberleri basına yansımıştır. "Türkiye’de yargının bağımsız olduğu” AKP Hükümeti tarafından sık sık vurgulanmakta iken, TBMM Başkanı "bağımsız yargı", "yargıya müdahale" içerikli yazılı soru önergelerini işleme almamakta ve iade etmektedir. Cumhuriyet Savcılarına bu tür bir talimat ya da hatırlatma yazısı gönderilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?" dedi.

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen bir yazıda, “darbe”, “terör” ve “örgüt” davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceğinin hatırlatıldığı haberleri basına yansımıştır.

Ceza Muhakemesi Yasasının (CMY) “müdafilik veya vekillik görevini üstlenmekten yasaklama” ile ilgili maddelerinin anımsatıldığı talimatta, “Devam eden veya yeni başlayacak olan soruşturma ve kovuşturmalarda, Ceza Muhakemesi Kanununun belirtilen hükümleri doğrultusunda ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca gereğinin yapılmasının soruşturmaların daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla yararlı olacağı değerlendirilecektir” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu bağlamda;

1.Hukukun temel öğelerinden biri olan "savunma"nın kısıtlanması için çaba gösterilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

2."Türkiye’de yargının bağımsız olduğu” AKP Hükümeti tarafından sık sık vurgulanmakta iken, TBMM Başkanı "bağımsız yargı", "yargıya müdahale" içerikli yazılı soru önergelerini işleme almamakta ve iade etmektedir. Cumhuriyet Savcılarına bu tür bir talimat ya da hatırlatma yazısı gönderilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

3.Türkiye, dünya genelinde "bağımsız yargı" sıralamasında kaçıncı sıradadır?

4."Yargıya güven ve memnuniyet" son 5 yılda yüzde kaç gerilemiştir?

CHPnet

SİTELERİ