SEZGİN TANRIKULU, YÜZBAŞI AKIN’I MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI  
11.01.2018
1772
Yazı Boyutu: A- A+
SEZGİN TANRIKULU, YÜZBAŞI AKIN’I MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Tanrıkulu: 5 Temmuz Darbe Girişimi sırasında yaralanan ancak sonradan FETÖ’cü olduğu ortaya çıkan kişi ya da kişiler var mıdır?


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlamasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

15 Temmuz Darbe Girişiminde yaralanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in Koruma Müdür Yardımcısı Yüzbaşı Burak Akın, geçtiğimiz günlerde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne teslim olarak “FETÖ’cü olduğunu” itiraf etmiş, Akın ile ifadesinde isimlerini verdiği arkadaşları Yüzbaşı Fuat Söylemez ve Yüzbaşı Abdulkadir Koçyiğit, itirafçı oldukları için adli kontrol şartıyla serbest kalmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, 14 Ağustos 2016 tarihinde Yüzbaşı Akın’ı evinde ziyaret etmiş, Akın’ın teslim olması akabinde, ziyarete ilişkin fotoğraflar Bakanlığın internet sitesinden silinmiştir.

Bu bağlamda;
1. 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında yaralanan ancak sonradan FETÖ’cü olduğu ortaya çıkan kişi ya da kişiler var mıdır?

2. FETÖ’cü olduğu sonradan tespit edilenler arasında kaç kamu görevlisi vardır?

3. Benzer biçimde FETÖ’cü olduğu iddiasıyla tutuklanan, hakkında soruşturma açılan ancak FETÖ ile ilgisi olmadığı anlaşılan kaç kişi vardır?

4. Halen FETÖ soruşturmaları nedeniyle kaç kişi tutuklu veya hükümlü bulunmaktadır? Bu kişilerin meslek gruplarına göre dağılımı nedir?

CHPnet

SİTELERİ